Menu

Radar Reflektörü

Radar reflektörü balon ve faydalı yükün atmosferde yükselişi veya inişi esnasında (sürüklenmede) çakışan hava koridorunu kullanılacak olan askeri ve sivil hava araçlarının fark etmesini sağlamak için kullanılması zorunlu bir . Radar sinyalleri radar vericilerinden yollanıp, hedefe çarparak geri (yankı, eko – echo) dönerler. Bu ışın demetinin gönderme ve alma zamanı arasında geçen süre ile hedefin mesafesi, yansıma alanının büyüklüğü ile de hedefin büyüklüğü hesaplanabilir.

Bu pek tabi radar sisteminin özelliğine ve ne derece hassaslığına bağlıdır.

Radar reflektörlerinin yüzeyleri 200 MHz ile 2700 MHz frekans aralığındaki (59 in- 4.37 in dalgaboyu) sinyalleri yansıtabilmelidir.

 • Normal tip uçaklar : 15.000 metre
 • Askeri tip uçaklar : 24.000 – 30.000 metre (SR-71 ve U-2)
 • Kontrolsüz irtifa : 18.000 metre

Kontrollü hava alanı 18 Km (60.000 feet) dışarı başında yer alıyor. Başka bir deyişle, FAA 60.000 feet üzerinde herhangi bir uçuş kontrol etmez. Havacılık ödül için standartları düzenleyen uluslararası kuruluş Uluslararası Havacılık Federasyonu (onun Fransız adından sonra FAI kısaltılır) ‘dir. FAI göre (dış) alan 100 kilometre (62.5 mil veya 328.000 feet) yükseklikte başlar.

Bir balon yakın uzaya tırmanıyor, birkaç ilginç çevresel değişimlerin gerçekleştiği. İlk, balon yükseldikçe, kozmik ışın akı ve yüksek tırmanıyor hava sıcaklığı soğuklaşırken. En düşük hava sıcaklığı 12 ila 15 km (40.000 ve 50.000 feet) oluşur. Bu atmosferik bölgede hava sıcaklıkları gibi yaz aylarında Fahrenheit -60 dereceye kadar soğuk olacak, kışın -90 dereceye kadar düşebilir. 15 km (50.000 feet) yükseklikte atmosfer% 90 balon altında yatıyor. 15 km ötesinde, balon ve en hava oluşur troposfer, geride bıraktığı stratosfer girmiştir.

Stratosfer ozon tabakası burada başlıyor. ufuk için mesafe bu irtifada 441 km (274 mil). Bu bütün bir devlet bazı komşu ülkelerle birlikte görünür olabilir demektir. 19 km (63.000 feet) atmosferik basınç başka deyişle 98.6 derecelik bir sıcaklık F. suyun buhar basıncı eşittir, kan gibi vücut sıcaklığı sıvılar bu yükseklikte olacak kaynatın. Bu yükseklik Armstrong Hattı ve aerosphere başlangıcıdır. Bu da kozmik radyasyon seviyesi en büyük de normalde yükseklik olduğunu.

Radyasyon deniz seviyesinden düzeyleri daha birkaç yüz kat daha bu yükseklikte meydana sayar. 23 km (75.000 feet) Yukarıda, gökyüzü siyah koyu mavi değişen başlar ve kameralar Dünya’nın eğrilik kaydetmeye başlayın. Ufuk birkaç derece deniz seviyesinde daha düşüktür, bu nedenle daha fazla gökyüzü havai aşağıda yer daha var. ufuk için mesafe şimdi 539 km (335 mil).

Size en yakın uzayda astronotların koşulları biz yere deneyim ne daha yörüngede deneyim ne kadar daha yakın olduğunu görebilirsiniz. Düşük hava basıncı ve sıcaklık Uzay’s birleşmesi, bitki ve hayvan yaşamı için ölümcül yapar yakınlarında. Bu nedenle, onlar için bir yaşam destek sistemi tasarımı sürece, bu yakın uzaya organizmalar göndermek için etik değil.

Yanıma alanının büyüklüğü arttıkça sizin hava aracınızın da diğer hava araçlarında tespit ve izlenme oranınız o derece artacaktır. Eko durumunu hesaplamak çok karmaşık matematiksel hesaplama gerektirmekle birlikte uygun şekilde yapılmış bir radar reflektörü kaba bir hesaplama (30-35) cm. kanat genişlikli üç eksenli reflektör değişik band ve frekanslarda çalışan radar sistemlerince 10-12 Km den hassas bir radar tarafından görülebilir. Bu mesafe size ilk anda yeteli bir mesafe olarak görülebilir ancak minik bir hesaplama yapalım.

 • Hava aracının reflektöre tahmini mesafesi 10 Km. (10.000 metre)
 • Hava aracının hızı (Km/s) 960
 • Hava aracının aldığı yol (dakikada) 16 Km.
 • Hava aracının aldığı yol (saniyede) 0,266 Km (266 metre)
 • Muhtemel karşılaşma zamanı (dakika) 0,625
 • Muhtemel karşılaşma zamanı (saniye) 37,5

Sanırız işin ciddiyetini daha iyi kavramıştır. Hatta durumu daha da kritikleştirelim.

Normalde hava koridoru işgal etmeyecek bir zaman ve yerde yüksek irtifa balonumuzu havalandırdık. Yaklaşık 10 Km. tırmanma seviyesinde iken öngörülemeyen ters bir rüzgâra kapıldı ve bulunmaması gereken bir yere doğru kontrolsüz bir şekilde sürüklenmeye başladı.

Hemen Sivil Havacılık yetkililerini uyardınız ve uçuşun sonlandırılması talimatını aldınız. Ancak sürüklenme sırasında anten ve/veya alıcı sisteminiz hasar gördü ve uzaktan kontrollü balon patlatma/uçuş iptali komutlarınıza itaat etmedi. Faydalı yükünüz de bu sırada oldukça yatay eksende ilerledi ve uluslararası yolculuk yapan ve ülkemiz semalarından transit geçen bir yolcu uçağının uçuş koridoruna girdi.

Muhtemelen o yükseklikte normal seyir halindeki uçak pilotlar uyanık olsa da otomatik pilotta. Tahmini değerlere göre göreceli senaryomuzu kuralım.

 • Hedefin rotada belirlenmesi ve ikaz : 0 “t” zaman başlangıcı
 • Radarın hedef algılama süresi : 0,24 milisaniye (0,12 x 2 yankı süresi)
 • Pilotun ikazı algılama süresi (tahmini) : 7 saniye
 • Otomatik pilottan çıkarma zamanı : 2 saniye
 • Kaçınma manevra planlama : 10 saniye
 • Kumandaları tepki vermesi : 2 saniye
 • Uçağın kumandaya cevap vermesi : 2 saniye
Toplam 24 saniye.
37,5 saniye – 24 saniye = 13,5 saniye kaybedilmemesi gereken kalan zaman.
Radar reflektörünüzü balon ile paraşüt taşıma ipi arasına yerleştirilmemelidir. Bu şekilde yapıldığında balon patladığında balonun ağırlığı ile birlikte radar reflektörünün ağırlığı ve dengesiz savrulması kurtarma paraşütünü sönümlendirebilir. Bu nedenle en uygun yer kurtarma paraşütü ile ana yük arasındadır. Kısacası balon patladığında reflektörünüz tüm uçuş boyunca (tırmanma ve iniş dâhil) daima faydalı yük ile birlikte hareket etmelidir.
Savaş uçakları uçuş yüksekliği (12-20.000) Km, yolcu uçakları ortalama (40-43.000) feet yükseklikte uçmaktadırlar.
Uçakların yaklaşık (10) km yükseklikte uçmalarının ana nedeni; alçaklara oranla bu yüksekliklerde, aynı yakıt sarfiyatıyla daha yüksek hızlara ulaşabilmeleridir. Çünkü yüksekliğin her (5) km’lik artışında, hava yoğunluğu ½ faktörüyle azalır. Dolayısıyla, (10) km yükseklikteki hava yoğunluğu, deniz düzeyindekinin dörtte biri kadardır. Belli bir hızda uçan uçak için hava yoğunluğunun azalması, uçağın uğradığı sürtünme kuvvetinin azalması anlamına gelir. Ancak, uçağın belli bir kaldırma kuvvetini sağlayabilmesi için, yoğunluğu daha az olan havada daha hızlı uçması gerekir. En yaygın olarak uçulan hız (960) km/saat olup, bu değer; sıcaklıkla birlikte değişmekle beraber (1.200) km/saat civarında olan ses hızından yeterince uzaktır.
Sonuç olarak; (10) km yükseklikte (960) km/s hızla uçan bir uçak; deniz seviyesinde bu hızın yarısıyla uçarken karşılaşacağı kadar sürtünme kuvvetine maruz kalır ve belli bir yakıt stoğuyla, deniz seviyesinde uçarak kat edebileceği mesafenin iki misli yol alır. Tabii, yükseklerdeki basıncın düşüklüğü, kabinlerin yeterli oranda oksijen içeren havayla basınçlandırılmasını gerektirir.
Yer’e Yakın Uzay uçuşunda kullanılacak olan radar reflektörü 360 dereceden radar sinyallerini yansıtabilecek şekilde imal edilmelidir.
Radar reflektörü hazır alınabileceği gibi el emeği ile de kolayca üretilebilir. Bunun için bir miktar alüminyum kullanmanı iş görecektir. Kullanılacak alüminyumun kolayca yırtılabilecek türde olmayan ancak çok da ağırlık arttırmayacak kalınlıkta olmasına dikkat etmek gereklidir. Çift kat alüminyumdan araya plastik film kullanılarak yapılabileceği gibi reklamcılar da bulanabilecek oluklu yazı altlığı gibi hafif malzemelerin üzeri kaplanarak da üretilebilir.
Günümüzde çok çeşitli aparat türleri bulunmakta ve kullanılmaktadır. Aparatı üretilecek ise X, Y, Z eksenlerindeki uzunluğun 30 cm. altına düşmemesine dikkat edilmelidir. Bu radar reflektörü eğer doğru yapılır ise hava araçlarına tehlike arz edebilecek yükünüzden kaçış için yeterli belirleme zamanı ve süresi sağlayacaktır.

Radar reflektörünü kullanıcılar imal ediyorsa yansıtıcı yüzeyin olabilecek en düz şekilde olmasına, yansıtma seviyesi etkileyecek şekilde kabarıklıklar ve pürüzler olmamasına dikkat edilmelidir.

Alüminyum folyo kullanılarak yapılan kaplamalarda parlak olan tarafın yansıtma yüzeyi olacak şekilde yerleştirilmesine dikkat edilmelidir.

Meteorolojik etkilerden dolayı yüzey de meydana gelebilecek kabarıklık, hava kabarcığı etkilerini minimuma indirmek için taşıyıcı yüzeye alüminyum folyo bir şekilde sabitlenmelidir.

Deniz taşıtlarında da boyu ne olursa olsun, benzer türde radar reflektörlerinin kullanımı zorunlu kılınmıştır.

Türkiye’de daha çok deniz taşıtları için bulunsa da plastik/alüminyum karışımlı bazı sistemler ağırlık teşkil etmediği müddetçe kullanılabilir.

Radar reflektörünü aşağıdaki örnek videoyu izleyerek basit ve hafif bir şekilde yapmanız mümkündür.

Radarın çalışma prensibi ses dalgası yansıma prensibine çok benzer. Sesi yansıtan bir nesneye doğru bağırılması halinde (örneğin bir kayalık vadide veya mağarada) bir yankı işitilir.

Eğer sesin havada yayılma hızı biliniyorsa nesnenin mesafesi (menzil), yansıma zamanı ölçülerek hesaplanabilir. Dönüş yankısı için geçecek süre, ses hızı ve nesnenin mesafesi biliniyorsa kabaca hesaplanabilir.

Formüldeki “c” ışık hızı ve “t” yansıma zamanı olmak üzere bir cismin radara olan menzili “R” şu formül ile bulunur: R=ct/2

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir