Menu

RG-8 Kabloya PL-259 Konnektörünü Bağlamak

RG-8 kablonun ucuna PL-259 konnektörü bağlamak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

1. Konnektörü fiş ucundan tutarken bağlantı parçasını hafifçe geri çekip saat yönünün tersine çevirerek çıkartın.

25901

Şekil 1

3. PL-259 bağlantı parçasını yönüne dikkat ederek tırtıllı kısımı kablonun fiş takılacak ucuna bakacak şekilde kablonun üzerine geçirin. (Şekil-2)

2. Şekil-2’deki ölçülere bağlı kalarak keskin bir bıçak ile sırası ile önce kablo kılıfını, sonra blendaj örgüsünü ve en sonunda da orta telin üzerindeki izolasyonu keserek çıkartın. Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey her şeyden önce bıçağı kullanırken kendinize zarar vermek için çok dikkat etmek ve bıçağın ağız yönünün vücudunuza ters olacak şekilde kullanmaktır.

Sonra da keserken bir alttaki tabakaya zarar vermemek, yani dış kılıfı keserken blendaj örgüsüne, blendaj örgüsünü keserken izolasyona ve izolasyonu keserken orta iletkene zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Son olarak da blendaj örgüsünü keserken örgüyü dağıtmayacak kadar güç uygulamalısınız.

25902

Şekil 2

4. Kablonun kesimi bittikten sonra aşırı ısı uygulamadan orta iletken ve blendaj örgüsünü ince bir lehim tabakası ile kaplayın.

5. Orta iletkenin düz olduğu kontrol ettikten sonra kabloyu konnektörün fiş parçasının içine çevirerek takın. Fiş parçasının içi vida ağızlı olduğu için çevirdikçe kablo fişin içine yerleşecektir. Dikkat etmeniz gereken şey orta iletkenin fişin ortasındaki boru şeklindeki iletkenin içine eğilmeden ya da bükülmeden girdiğinden emin olmak. Kablonun sonuna kadar yerleştiğini lehim noktasındaki deliğe bakarak anlayabilirsiniz. Kablo tam yerleştiğinde blendaj örgüsü lehim noktasındaki deliği içeriden tam olarak örtecektir.

25903

Şekil 3

6. Artık kablomuzu fişe lehimleyebiliriz. Aşırı ısı kullanmadan ilk önce blendajı fişin gövdesine lehim pencerelerinden lehimleyelim. İyice soğumasını bekledikten sonra yine aşırı ısı kullanmadan orta iletkeni boru şeklindeki orta parçaya dışına lehim taşırmadan içinden lehimleyelim. İyice soğuduktan sonra artık bağlantı parçasını fiş parçasının üzerine saat yönünde çevirerek takabiliriz.

25904s

Şekil 4

Eğer dış ortamlarda kullanacaksak fişi bağlantı noktasına taktıktan sonra plastik elektirikçi bandı kullanarak bütün bağlantı parçalarını izole etmemiz bağlantımızın ömrünü uzatacaktır. Bunu sağlamak için bant kablonun üzerinden başlayarak fiş ve soketi tamamen kapatacak şekilde sarılır.

 

Beğen  
Yazar

N4MNS çağrı işaretli radyo amatörü ve Amatör Teknik yazarı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir