Menu

Arduino ile Basit Fox Hunt Projesi

Bu proje ilk olarak okullarda minimum maliyetle ve herkesin yapabileceği bir RF projesi olarak üretilmiştir, ASK modülasyonunda (dijital) haberleşme projesi olarak sunulmuştur.

İlerleyen safhada aynı modül kullanılarak Arduino Fox Hunt projesine evrilmiştir. Özellikle 1 adet Arduino, 1 adet 433MHz modülü ve birkaç jumper kablo ile yapılabilmesi dikkat çekmektedir.

Verici Modülü ve Modülasyon

Verici modülü, Amplitude-shift keying (ASK) modülasyonunda kısa mesafelerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 433.xxx MHz frekansında çalışmaktadır (detaylar için datasheet’e bakmanız önerilir).

Bu projede normalde anahtarlama yaparak kullanılması için tasarlanmış modülü anahtarlama yapmadan sinyal bacağına DC 5V vererek ve ek olarak sinyal PIN’ine  mesaj işaretimizi göndererek çalıştıracağız.

Ayrıca, üretici verilerine göre verici modül maksimum 12V ile beslenebilmektedir. Bu özellik göz önünde bulundurularak güç bacaklarına eklenen bir potansiyometre ile çıkış gücü ayarlanabilir, Fox’un optimizasyonu sahada yapılabilir.

Yazılım

Proje Arduino ailesi kartlarında yazılmak üzere üretilmiştir. Algoritmanın temel amacı, ilgili kod bloğu içerisine girilen metin mesajını Morse koduna dönüştürerek sinyal portundan çıkarmasıdır.

Yazıdan Morse koduna çevirme işlevini test etmek için sinyal bacağına projeyi pasif buzzer bağlayarak da denemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Projede üç yıldız (***) ile yorum satırında açıklaması yazılan bölümlerdeki değerleri değiştirerek Morse PWM, boşlukların uzunluğu, mesajı döngüye sokma ya da döngüden çıkartma, sinyal pinini değiştirme, mesaj metnini değiştirme gibi özelleştirmeleri yapabilirsiniz.

arduino 433mhz fox hunt

Resim – Devre şeması ve PIN bağlantıları. (Image Credit: TA7TUR)

Arduino bağlantı yapılan pinler ve devre şeması yukarıdaki görselde görüldüğü şekildedir. Konuyla ilgili kodu aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Kod Dosyası İndirme 

Beğen  4
Yazar

TA7TUR çağrı işaretli amatör telsiz operatörü ve Amatör Teknik yazarı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir