Menu

Felix Baumgartner Yine Başardı

Hava dalışçısı Felix Baumgartner geçtiğimiz günlerde ertelenen hava dalışını Türkiye saatiyle akşam 21.10’da 39 bin metreden gerçekleştirdi ve yere sorunsuz bir şekilde indi. Atlayıştan sonra yaklaşık 4 dakika serbest düşüşte hız rekorunu da kırmış oldu. Baumgartner, hız kazanmak için baş aşağı iniş yaptığından normal pozisyona (yatay) geçiş esnasında kendi etrafında dönüşe başlaması (spin) bir anlık heyecana neden olduysa da yeniden pozisyonunu düzeltti.

850 bin metreküplük helyum kullanılarak havalanan 1.360 kg. ağırlığındaki kapsülün tırmanışı iki saatten fazla sürdü ancak iniş yaklaşık yarım saatte tamamlandı

Yer ekibi dahil en çok endişe edilen nokta olan paraşütün açılma anı da sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Bu, eskiden ordu paraşütçüsü olan Felix Baumgartner için herhalde inişin en kolay anı da buydu.

Paraşütü kolayca yönlendirerek yere yaklaşıp, fren iplerine asıldı ve çok yumuşak bir iniş gerçekleştirdi.

İnişini dizlerinin üzerine döküp yumruklarını yukarı kaldırarak kutladığında yer ekibi de ona alkışları ile iştirak etti.

Yere inişi hem bir rekora imza atmış oldu hem de yaklaşık 5 yıllık bir çalışmanın da emeklerini boşa çıkarmamış oldu. Bir sonraki hedef ise şimdiden merakla beklenmeye başlandı bile.

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir