Menu

KT5TK-11 – Rekor Uçuş Denemesi

Daha önce CNSP‘nin gerçekleştirdiği çalışmanın getirdiği heyecandan sonra, şimdi de The South Texas Balloon Launch Team yıl içindeki 8. balon uçuşunda yeni bir rekor denemesi peşinde. BLT-28 olarak adlandırılan ve USA/Teksas bölgesinden havalanacak olan balonun varış hedefi ise oldukça bu kez oldukça uzak, yani Çin. 11 Şubat 2012 Cumartesi günü öğleden sonra yerel saat ile 15.00’da başlatılacak olan çalışmanın çağrı işareti KT5TK-11 olarak belirlenmiş.

Balon kıtalararası yol kat edeceği için buna uygun alt rumuz olarak da “The Orient Express”  ismi seçilmiş.

Bir zamanlar romantizm ile birlikte anılan, 4 Ekim 1883’te ilk seferine çıkan ve 1998 yılında da son seferini İstanbul’a gelerek tamamlayan The Orient Express; tarihteki en uzun ve en lüks yolcu treni olarak bilindiği için, isim seçimi bu uçuş için uygun olmuş.

İnsansız ve helyum dolu balon kullanılarak yapılacak çalışma olan balon, Atlantik ve Akdeniz’e yaklaşım esnasında yer istasyonlarına (I-Gate) uzak olacağı için haberleşme desteğini Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’de bulunan APRS digirepeater desteğini kullanacak.

Uçuş süresi uzun olacağı için, balonun faydalı yükü olabildiğince hafif tutulmuş, bu nedenle sadece yaklaşık 150 gram ağırlığındaki faydalı yük içerisine bir yüksek irtifa GPS izleme sistemi ve APRS için de bir adet 144 MHz. amatör telsiz frekansında çalışan verici sistemi barındırmaktadır.

Aynı şekilde ağırlık ve pil ömrünü uzatmak için herhangi bir kamera ekipmanı da sisteme eklenmemiş. Uçuş süresince değişmekle birlikte KT5TK-11’in tahmini maksimum 30 Km. irtifaya erişmesi, sürüklenme hızının ise 160-240 Km/saate ulaşması beklenmekte. Sürüklenme hızı yüksek gibi görünebilir ancak üst atmosferde rüzgar hızı göz önüne alındığında bu şekilde seyir hızı normal sayılır.

Radyo amatörü olmayan kişiler, balonu aşağıda verdiğimiz adres üzerinden anlık olarak takip edebilirler.

  • Çağrı İşareti: KT5TK-11
  • ABD APRS Frekansı: 144.390 MHz.
  • Orta-Atlantik APRS Frekansı: 145.825 MHz (Uluslararası Uzay İstasyonu -ISS paket digirepeater frekansı)
  • Avrupa ve Ötesi APRS Frekansı 144.800 MHz.
  • Web Üzerinden Takip Adresi: APRS.fi

Güney Teksas Balon Fırlatma Takımı’na Cumartesi günü yapacakları rekor denemesinde başarılar diliyor, KT5TK-11 için takip desteği sunacağımızı bildiriyoruz.

Kaynak: http://www.w5acm.net/

Notlar:

1. BLT-24 (KT5TK-11) ve ileriki çalışmalardaki yazıların, resim ve video gibi materyallerin Türkçe olarak sizlere sunabilmemiz için yazılı izin aldığım The South Texas Balloon Launch Team (BLT) ekibine ve Andy MacAllister’e teşekkür ederim. TAMSAT tarafından The South Texas Balloon Launch Team (BLT) ekibinden izin alınarak hazırlanan bu yayından yapılacak alıntılarda; içerik ve kullanılan materyallerin telif haklarına saygı gösterilmesi, isim ve kaynak belirtilmesi gerekmektedir.

2. This publication was made possible through support provided to the TAMSAT by the The South Texas Balloon Launch Team. We like to thank BLT Team and Andy MacAllister for all the support and the permission to use their media.

3. APRS: Otomatik Pozisyon Raporlama Sistemi’nin kısaltmasıdır. (Automatic Packet Reporting System)

4. Gateway (I-Gate): Mobil istasyonlardan gelen APRS paket haberleşme verilerini radyo frekans (RF) üzerinden alıp İnternet ağ yapısına gönderen sistemin kısa adı.

Beğen  1
Sonraki Yazı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir