Menu

Faydalı Yük (Uçuş Kapsülü) Etiketleri

Faydalı yükünüzü (payload) geri getirecek olan uçuş kapsülünüz kurtarma sisteminiz ile yere indikten sonra, siz onu buluncaya kadar mutlaka belli belirsiz bir zaman geçecektir. Bu süre zarfında sizden önce uçuş kapsülüne ulaşacak kişi ve/veya kişilerin gerek tedirgin olmamaları ve gerekse yükün kurcalanmaması ve verilerin bu nedenle zarar görmemesi için aşağıdakine benzer bir etiket kullanılmalıdır. Etiketin üzerinde size ulaşmalarını kolaylaştırıcı bilgilerin bulunması önemlidir.

Kapsülün havadan düşüşünü göremeyen ve onu ancak yerde fark eden kişiler, ilk anda tanımadıkları muhtemelen parçalanmamış bu kapalı kutudan tedirgin olmaları gayet normaldir. Bu durumda onların yükün tehlikesiz olduğunu kolayca anlayabilmeleri için dilerseniz etikete ek açıklamalar da eklenebilir.

Diğer yandan, kapsülü bulacak kişilerin bir yabancı olabileceğini de düşünerek mümkün mertebe kısa bir “İngilizce” açıklama da yerinde olacaktır. Dilerseniz bu konuda bir de ödül vereceğinizi de nota iliştirilebilir.

Önemli: Etiketler fark edilmesini kolaylaştırmak amacıyla genellikle uçuş kapsüllerinin dışında yer almaktadır. Bu durumda etiket de uçuş, iniş ve indikten sonra çeşitli atmosferik etkilere (düşük ısı, nem, yağış) maruz kalacaktır. Bu nedenle ince naylon veya PVC benzeri bir kaplama ile kaplanması yazıların silinmesini engelleyecektir.

Planlama yapılırken etiketin uçuş kapsülüne nasıl sabitleneceği de ayrıca planlanmalıdır. Bu amaçla suda çözülmeyen yapıştırıcılar (sert köpüğe zarar vermeyen cinsten) veya kuvvetli bantlar kullanılabilir.

(*) Kullanılabilecek etiket örneği aşağıdaki şekilde olabilir.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir