Menu

Balona Helyum Gazı Doldurma İşlemleri

Düz ve açık bir alana naylon özellikli altlığı serin. Kapalı alanlarda helyum gazını kullanmayın. Bu hazırlık aşamasında yerde bulunan delici ve sivri malzemelerin balona zarar vermesini engelleyecektir. Serilecek altlığın kumaş yerine plastik türevli olmasını tercih edin. Kumaş yapılar genellikle gözenekli olduğu için sorun çıkarabilir, statik elektrik deşarjına neden olabilir.

Altlık serili alana girecek kişilerden çakmak, cep telefonu, telsiz gibi malzemeleri bir kenarda bırakmalarını isteyin. Balona ve tüplere temas edecek kişileri, lâteks eldiven giymeleri konusunda uyarın. Statik elektrik yükünü boşaltmaları için yere dokunmalarını bildirin. Balonu dikkatli bir şekilde ambalajından çıkarın ve gözle ilk sağlamlık kontrolünü yapın.

Balonu açarak uzunlamasına yere serin veya yardımcılarınızdan yan yana duracak şekilde, kolları üzerinde serbestçe tutmalarını isteyin.

Tüpleri gaz doldurma işlemi başlayacağı zaman çalışma alanına getirin. Bu süre dışında, doğrudan Güneş almayan gölde bir yerde muhafaza edin.

Tüpün içinde yeterli helyum gazı basıncı olup olmadığını kontrol edin. Balonun talimatına göre kaldırabileceği maksimum yükten birkaç kilo fazla bir ağırlık temin edin. Bunun için (5) litrelik su dolu bidonları pratik olarak kullanabilirsiniz. Bu ağırlık sistemi hem çalışma yaparken balonu sabitleyecek hem de dilerseniz balonla arasına koyacağınız bir sürgülü tartı ile helyum gaz miktarı ile kaldırma ağırlığını kontrol edebilirsiniz.

Tüpe takılı değil ise dikkatli bir şekilde gaz regülatörünü takın. Gaz doldurma işleminde kullanılacak olan ara birimin balon ile tüp arasında bağlantısını yapın, sızdırmazlığını kontrol edin. Gaz doldurma işleminde ara birimin balondan ayrılmaması için gerekli sabitleme işlemlerini yerine getirin.

Valfi yavaş yavaş açarak gaz çıkışını gözlemleyin. Basıncı kontrol ederek balonu talimatında belirtildiği hacim kadar gazla doldurun.

Bir müddet sonra balon havalanmaya başlayacağı için yardımcılarınızdan, ellerini balon etrafında tutarak (sabitleyici bariyer) sabitlemeye çalışın.

 Hava, uçuşu engellemeyecek kadar hafif rüzgârlı ise, bu durumda balonun sabitlenmesi için üzerinde bir örtü kullanın.

Yeterli gaz hacmi ile balon şişirildikten sonra helyum tüpünün vanasını kapatın ve tüpü emniyete alın. Balon dip kısmandan sıkıca kapatarak, güçlü bir band yardımı ile kaçak gaz kaçışını sabitleyin.

Arabirimi çıkarın ve balonun alt kısmında bulunan uzunca ağız kısmanı ikiye katlayarak, tekrar bant ve yumuşak ancak sağlam iplerle sabitleyin.

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir