Menu

Amatör Telsiz Hakkında Herşey (4)

Tikli Avı (Fox Hunts)

“Tilki Avı” ya da aslında  “Amatör Radyo Yön Bulma (ARDF)” daha “teknik olarak doğru” küçük vericilerin genellikle ormanlık alanda gizlendiği eğlenceli bir spordur. Uluslararası standartlarda, en fazla beş gizli vericinin çağrılması için kısa süreli iletimler yapılır. Her verici duyulabilir tonları gönderir. Önce Mors kodu M (dah-dah) ve O (dah-dah-dah) harfleri, ardından E (dt), I (dt dt), S (dt dt), H harfi (dt dt dt dt) veya 5 (dt dt dt dt). Avcı, bir ila beş arasındaki “sessizlik” sayısını dinler ve hangi vericinin sinyalinin alındığını bilir.

Amatör TelsizAmatör Telsiz

 

 

 

 

 

Radyo yönü bulma ve tilki avı çok eğlenceli bir aktivitedir. Amatör radyo meraklıları arasında yapılan popüler bir aktivitedir. Sol tarafta bir Fox Hunting anteni örneği. Tilkilerin yerini belirlemek için kullanılabilecek 3 elemanlı basit YAGI antenidir. Sağ tarafta,  “Varışta Zaman Farkı (TDOA)” tekniğine dayalı, yüksek sinyal gücü olan ortamlarda bile kullanılabilen daha gelişmiş bir anten görüyorsunuz.

Bu konudaki bir çok anteni buradaki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz.

Amatör telsiz kulüpleri tarafından düzenlenen ve dünyanın her yerindeki şehir ve kasabalarda, hafta sonu tilki avlarına rastlayabilirsiniz. Bu aktivitede öğrenilen yön bulma becerileri, bir tekrarlayıcının yönünü bulmakta, kayıp bir yürüyüşçüyü bulmakta kullanabileceğiniz çok değerli bilgiler olabilir.

QRP 

Amatör telsizcilikte, QRP operasyonu birinin etkin menzili maksimize etmeye çalışırken, düşük güçte iletim anlamına gelir. QRP terimi, “QRP” ve “QRP?” gibi telsiz iletişiminde kullanılan standart “Q” kodundan türemiştir. “Gücü azalt”, “Gücü azaltmalı mıyım?” sırasıyla. QRP’nin tersi “QRO” veya yüksek güçte çalıştırmadır.

Amatör camiada bazıları gücün 10 Watt’tan fazla tepe çıkış  gücü (PEP) olmaması gerektiğine inanırken, bazıları güç sınırının 5 Watt olması gerektiğini savunmaktadır.

QRP’lerin 5 Watt’tan daha az kullandıkları, bazen 100 mW veya daha azıyla çalıştıkları bilinmektedir. Son derece düşük güç (1 Watt ve altı) genellikle hobiciler tarafından QRPp olarak adlandırılır.Amatör TelsizAmatör Telsiz

 

 

 

 

 

Daha büyük, daha güçlü ticari alıcı-vericilerin çoğu, operatörün çıktı seviyelerini QRP seviyelerine düşürmesine izin verir. Ortalama bir elektronik bilgiye sahip amatör telsizci  kendisinin ürettiği bir QRP verici ile dünya amatörleri  ile görüşebilmektedir.

QRP çalışmalarında DX istasyonlarını bulabilmeli, bantların ne zaman ve ne şartlarda açık kalacağının farkında olunması gerekmektedir. DX operatörünün tekniğini hızlı bir şekilde özümseyebilmelisiniz. QRP operasyonunun güçlendirdiği birincil becerilerden biri sabırdır. QRP güç seviyelerinde doğru zamanı beklemek ve harekete geçmek çok önemlidir.Bu  sesinizi iletmeye çalışmak  yerine uyanık olmanız ve dinlemeniz gerektiği anlamına gelir. DX istasyonlarının ve diğer QRP operatörlerinin bantları, işletim prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bütün bunlar biraz sabır, pratik ve dinleme ile başarabilirsiniz.

Genlik Modülasyonu (Amplitude Modulation-AM)
Amatör Telsiz

Amatör bantlardaki Genlik Modülasyonu (AM) bir zamanlar amatör radyoda ana ses moduydu. Şimdi hobi içinde saygın bir uzmanlık alanı. AM, daha fazla kişisel etkileşim sağlayan sıcak, zengin bir ses kalitesi sunar. AM devre tasarımının basitliği, çağdaş radyolar arasında artık bulunmayan bir ölçüde uygulamalı restorasyon, modifikasyon ve “homebrew” dizaynını teşvik eder.

AM: Genellikle yüksek verimli, güvenilir, katı hal vericileri olan “homebrew E sınıfı” vericileri kullanmaktadır. Birçok amatör telsiz operatörü, kaliteli AM vericiler için hayranlık duymaktadır. Bu konuda modern yeni  AM vericileri  incelemeniz için arrl.org  adresine bakabilirsiniz.

Sürekli Dalga – (Continuous Wave-CW)

Amatör TelsizAmatör Telsiz

 

 

 

 

Morse kodu ile CW radyo iletişimi, ilk on yıl veya daha fazla amatör telsiz için iletişim kurmanın tek yoluydu. Vericinin taşıyıcısının uzun ve kısa süreler halinde dizildiği ve böylece alıcıda sesli bir ton ürettiği bir iletim modudur.

CW, Amatör telsiz lisansı için bir zorunluluktur, ancak ülkemizde de olduğu gibi çoğu ülkede zorunlu değildir. CW, radyo amatörleri arasında çok popüler bir moddur.  Düşük güneş lekesi döngülerinde dahi görüşme yapmak kolaydır. Şüphesiz CW; SSB sesli görüşmeden daha verimlidir. Bir CW kontağı için gereken bant genişliği, bir SSB kontağı için birkaç kHz’e karşı birkaç yüz Hz civarındadır. CW ayrıca bazı yarışmalarda daha fazla puan almanızı sağlar.

Mors alfabesini öğrenmek istiyorsanız, günlük pratik yapmanızın kaçınılmaz olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Mors kodunu öğrenmek için çalışmanızdaki bir veya iki günü atlarsanız, biliniz ki mehter gibi 2 adım ileri 1 adım geri gidersiniz.

CW’yi öğrenmenin 2 ana yolu vardır: Koch yöntemi ve Farnsworth yöntemi. Koch yöntemi, CW karakterlerini radyoda kullanmak istediğiniz hızda öğrenmektir. 2 karakterle başlarsınız ve yaklaşık% 90 başarı ile aldığınızda başka bir karakter eklersiniz.

Farnsworth yöntemi yüksek bir karakter hızını korur ve kelime hızını arttırır. Bu şekilde, tek tek karakterlerin sesleri veya elemanları (altlıkları ve yıldızları) radyoda kullanımda olan diğerlerinden duyabileceğiniz yaklaşık bir hızda gönderilir. NuMorse adlı bir yazılım programını www.nu-ware‘den indirebilirsiniz. Ayrıca İnternet’te bir çok  Mors öğretici yazılım mevcuttur.

Ödüller ve Sertifikalar (Awards and Certificates) 

Amatör Telsiz Amatör Telsiz

 

 

 

 

 

Bu sertifikalar bir operatörün ne kadar iyi çalıştığını veya istasyonlarının ne kadar iyi çalıştığını gösteren belgelerdir. Bu sertifikalar için çalışan amatör telsiz grupları ve sertifika takipçileri vardır.

Ödüller ulusal amatör telsiz toplulukları, radyo meraklıları dergileri veya amatör telsiz kulüpleri tarafından desteklenmektedir ve amatör telsiz gruplarında etkinliği teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Her ödülün kendine ait kuralları vardır. Bazı ödüller amatör telsiz operatörünün belirli sayıda ülkede veya ilçelerinde diğer istasyonlarla iletişim kurmasını gerektirir. Amatör telsiz operatörlerinin, yayın yapma etkinlikleri içinde bulunan yarışmalara örnek vermek gerekirse ;

Havadaki Adalar (IOTA)

IOTA ®, dünyadaki adalarda bulunan istasyonlarla iletişim kurmak isteyen radyo amatörleri için bir ödül programıdır. IOTA ® ® ticari markasıdır .

Zirve Zirveleri (SOTA)

SOTA 2002 yılında Büyük Britanya’da başlatılan amatör bir radyo operasyonu ödül programıdır. Lisanslı amatör telsiz operatörlerini, dağlık bölgelerden geçici olarak faaliyet göstermeye teşvik etmek, yürüyüş ve dağ tırmanışını birleştirerek amatör telsiz istasyonlarını tepelerin ve dağların zirvelerinden işletmek için düzenlenmiştir.

Havadaki Değirmenler

Uzun yıllar boyunca, İngiltere’de bu hafta sonu etkinlikleri amatör radyo istasyonlarıyla paylaşıldı ve “Havadaki Değirmenler” hafta sonu olarak bilinir hale geldi. Bu olay, amatör radyo hobisini, fabrikaları ve pompa istasyonlarını ziyaret eden halkın birçok üyesine duyurmanın mükemmel bir yolu olduğunu kanıtladı.

Havadaki Deniz Fenerleri (LOTA)

Bu genellikle amatör telsiz operatörlerinin dünyadaki deniz fenerlerinden QSO’ları aldığı ancak özel etkinlikler olarak da kullanılabileceği yıllık bir amatör telsiz etkinliğidir. Dünyada amatör telsiz operatörlerinin alabileceği yaklaşık 50 farklı deniz feneri ödülü bulunmaktadır.

Havadaki Demiryolları (ROTA)

Havadaki Demiryolları (ROTA) hafta sonu genellikle her yıl 27 Eylül’e en yakın hafta sonu İngiltere’de gerçekleşir.

Yazı dizimizin bir sonraki bölümünde görüşmek üzere…73

Beğen  2
Yazar

TA1DE çağrı işaretli amatör telsizci ve amatör kaptan, Amatör Teknik yazarı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir