Menu

Yönlendirilmiş Antenler

Balon üzerinde taşınan alıcı verici sistemlerinin hem batarya gücü hem de yayın gücü düşük olduğundan bu maksatla hem yer sisteminde hem de faydalı yük üzerinde özel antenler kullanılması gerekmektedir. Pek tabi anten tip ve özelliklerinin seçiminde sistemlerin band ve frekansları önem arz etmektedir.

Faydalı yük üzerinde genelde VHF/UHF sistemler kullanıldığından yer izleme istasyonunuzda izleme için YAGI anten iyi bir seçim olarak düşünülebilir. İnternet üzerinde çeşitli kazanç ve özelliklerde YAGI anten çalışması kolayca bulunabilir.

Resim-1: YAGI anten

Resim-1: YAGI anten

Uçuşun iptal edilmesi (cutdown) istendiği anda faydalı yükün tırmanma tavanına yakın (30-38 Km arası) yükseklikte olabileceğini ve aynı zamanda görece batarya gücünün de azaldığını düşünerek anten seçiminin iyi yapılması gerekmektedir.

moxon 144mhz

Resim-2. Moxon anten.

Çok elemanlı YAGI tür anten kullanılması durumunda anten ön yayılım paterninin de o derece daralacağını sinyal alma ve göndermede daha hassas bir yönlendirme gerekeceği de bu çalışma kapsamında göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konudur.

YAGI ve Moxon Anten Hesaplama

http://www.k7mem.com/Electronic_Notebook/antennas/yagi_vhf.html

http://www.changpuak.ch/electronics/yagi_uda_antenna.php

http://www.moxonantennaproject.com/design.htmhttp://www.moxonantennaproject.com/design.htm

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir