Menu

RX-2AH 40m (DC) Alıcı Maceram

[responsivevoice_button rate=”1″ pitch=”0.9″ volume=”0.8″ voice=”Turkish Male” buttontext=”Sesli Oku”]

Hikayeyi ortadan anlatmak biraz garip olur diye, baştan kısaca özetleyelim. Amatör telsiz belgemi alalı çok fazla olmadı. Belgemi alır almaz ilk iş olarak doğrudan bir telsiz alıp, bu hobiye doğrudan adım atmak istedim. Devamında birkaç talihsiz alışveriş denemesinden sonra anca bir el telsizine sahip olabildim.

Artık ilk QSO, bir kaç kişi ile tanışma vs. derken amatör telsiz derneklerine davet edildim ve buralarda çok güzel insanlarla tanıştım. Başta Volkan ŞAMLI Bey olmak üzere çok kişinin yardımı dokundu. Ancak HF ile tanışınca adeta büyülendiğimi hissettim. Özellikle 5W’lık QRP HF cihazlar ile Dünyanın neredeyse her yeri ile iletişim kurulabildiğini görmek “Uhhh!” kelimenin tam anlamıyla inanılmazdı.

Ben daha elimdeki 5W UHF telsiz ile haberleşmede zorlanırken (tabi ki sonradan Ahmet AŞKAN Bey’in vasıtası ile öğrendim ki UHF ile maksimum ufuk çizgisine kadar gönderme (TX) yapılıyormuş) QRP HF adete benim ulaşmak istediğim hayalim oldu.

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-1. PCB genel görünümü.

Biraz kırıntı bilgilerim ve sadece hayal kurmak ile yetinirken Volkan Bey beni RX-2AH 40m (DC) alıcı kiti ile tanıştırdı.

“Ben yapabilir miyim acaba?” korkusu

Tabi daha hobinin başındaydım. Haliyle o zamanlar toroid bobin vs. korkum var. “Nasıl olur, çalışır mı?” diye düşünürken medeni cesaretimi kullanıp Volkan Bey aracılığı ile bir RX-2AH 40m (DC) alıcı kit edindim.

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-2. Frekansmetre malzemelerim.

Akabinde Karaköy’den kit için gereken elektronik bileşenleri topladım.

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-3. Epoxy sürdüğüm toroidler.

Önce devrenin ses çıkışı için dizayn edilmiş Pre-Amp (2N3904) ile işe başladım. Sonra voltaj bölücü dirençler, yavaş ve heyecanlı bir biçimde VFO katını tamamladım ve en son olarak da toroidleri sarıp üzerine Epoxy dökerek PCB üzerine güzelce lehimledim. Epoxy donunca taş gibi bir alıcım oldu, yani ben o an öyle olduğunu sandım.

İlk test

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-4. Ölçüm sistemim.

PCB’yi dizdik, ölçtük, biçtik, sonuç; çalışmadı…

Hızlı amaca ulaşma isteği ve heves kırıklığı ile tam devreyi bir tarafa fırlatıp, hayal kurmaya devam ediyor olacakken, Levent ŞAŞMAZEL Bey hızır gibi yetişti ve “problemi anlat ki çözüm bulmaya çalışalım” dedi. Ben de anlattım tabi ki.

Birkaç test ölçümünün ardından dikkatimden kaçmış birkaç yanlış direnç vardı onları değiştirdim. Daha sonra Levent Bey (Q3) transistörünün emitter voltajını da ayarladıktan sonra devrenin çalışması gerektiğini belirtti. Tabi ben bilgisiz ve deneyimsizliğimden sebebiyle toroidleri Epoxy ile yapıştırmıştım. Bu haliyle toroid üzerindeki sarımlara hiç bir şekilde müdahale edip “Tune” edemedim.

VFO bölümündeki toroid, Epoxy içinde ve sökülemeyecek durumdaydı. Levent Bey frekansı, istediğimiz frekansa getirebilmek için bana belli yerlere kapasitör lehimleterek birkaç deneme yapmamı önerdi. Dediği şekilde yaptım, bu defa bir şeyler duyuyordum ama anlamıyordum.

Daha da güzel olmalı…

Bilhassa bu çok garipti. Hem mutlu olmuştum, hem de hala ne yapmam gerektiğini bilmiyordum. Levent Bey usanmadan tek tek sorularıma cevap vererek bu süreçte yardımcı oldu. Bana LM386 Amp. ile RX-2AH ses çıkışı arasına ekranlı ses kablosu kullanmamı önerdi ki; dokümanda her şeyin yazdığını ama okumadığımı sonradan fark ettim.

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-5. Dipol antenim.

Uygun ses kablosunu aldım ve bağlantıyı yaptım, şimdi daha iyi duyabiliyordum ama nedense hala bir şeyler eksik gibiydi. Levent Bey projede kullandığım “aktif whip anten” yerine deneme amaçlı 10 metre uzunluğunda bir teli antene takarak (End Fed Anten) daha iyi bir verim alabileceğimi söyledi. Bunun üzerine ben de (40m bandı için) çeyrek dalga bir dipol anten yaptım.

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-6. Kit için saç kutu.

Alıcının metal bir kutu içerisine alırsam ve dış etkenlerden yalıtırsam, daha hassas ve net ses duyacağımı söyleyen Levent Bey’in sözünü dinleyerek projeyi mahallemdeki eskiden beri tanıdığım ve bir çok projemde bana yardımcı olan Murat Ağabey’e götürdüm. Ona paslanmaz bir proje kutusu yaptırarak içine alıcıyı koydum ve yeniden denedim.

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-7. Saç kutu  yerleşim.

Artık bir şeyleri daha net duyuyordum ama frekansı kaydırdığımda o an alıcının hangi frekans olduğumu da göremiyordum. Levent Bey; frekansmetrem olup olmadığını sordu, ben de hemen bir tane yapabileceğimi söyledim. 16F628 ile 1-100 MHz. arasında çalışabilen bir frekans metre yaptım. Frekansmetrenin PCB’sini yapmak beni çok uğraştırdı ama Levent Bey sayesinde bir de frekansmetrem olmuş oldu.

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-8.Frekansmetre bağlı halde.

Alıcıma baktığımda artık hangi frekansta olduğumu görebiliyordum. Frekans 7.450 MHz’de gösteriyordu. Levent Bey elimdeki kapasitörleri söylememi istedi ve bana 33pF’lık kapasitörü devrede C9‘a paralel olarak lehimleyip frekansı yeniden ölçmemi istedi. Yeni ölçümde bu sefer frekans en fazla 6.600 MHz. civarındaydı.

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-9. Devrenin tamamlanmış hali.

Bu sefer C9’daki eklediğim kapasitörü söküp, C10’a paralel bağlamamı ve ölçmemi istedi. İşlemi tamamlayıp tekrar ölçtüğümde frekans aralığının minimum 7.050 MHz, maksimum. 7.357 MHz. arasında olduğunu gördüm. Bu adım da böyle tamamdı.

Bir adım daha…

Hemen evin içinde dipol anteni açabildiğim kadar açtım. Evet modülasyonlar geliyordu ama düşük seviyede, eh tabi kapalı alan. Bu defa Kağıthane Belediye binası yanındaki sakin yerde anteni açık alana kurdum ve denedim. “Evet, işte budur!” yaklaşık 1 saat keyifle dinleme yaptım, video kaydı aldım. Aldım ama sanki Çin radyolarını duyuyordum ve hangi frekans olduğunu da göremiyordum.

Bu olay beni kesmedi bir şeyler daha eklemek gerektiğine karar verdim. Bunun için bir ekran ve sinyal jeneratörü lazımdı. Neyse ki elimde SI5351 ve OLED ekran vardı. Devreyi kurup, kutuya ekran deliği açtırıp alıcı devredeki VFO’yu dahil ederek (C14’ü sökerek) anten konnektörünün üstündeki girişten verdim. DDS çıkış denememi evde yaptım. Verim alamadığım için Kağıthane Belediye binası yanında Osmanlı Arşivi’nin karşısında arada sessiz bir yere (mükemmel) tekrar gidip, anteni kurup çalıştırdım.

Batuhan Balaban - RX-2AH DC Kit

Resim-10. Kutunun son görünüşü.

Sonuç; artık 1-30 MHz. arası bir HF alıcım var…

Tabi bu defa bir şeyler duyunca hevesim daha da arttı ve ertesi gün tekrar dinlemeye gittim. Keyfime diyecek yoktu, her şey mükemmeldi “amatör telsiz” frekanslarını dinliyor ve anlamaya çalışıyordum. Ta ki güvenlikler gelene kadar. Yanıma geldiklerinde birkaç soru sordular, daha sonra da bulunduğum alanda dinleme yapmanın yasak olduğunu ifade ederek “burada belediye başkanı özel konuşmalar yapıyor ve burası kamu alanı” diyerek beni güzelim yerden ettiler…

Neyse, Allah’tan Facebook grubunda videolarım var, anı olarak kalması için önceden kayıt almıştım. İşte benim RX-2AH 40m (DC) alıcı kiti ile tanışma hikayem bu şekildeydi. Gerçekten de Amatör Teknik Facebook Grubu; benim gibi öğrenmeye hevesli ve bir şeyler yapabilmek için mücadele eden amatörler için bu alanda ve ilgi alanımdaki konularda açılmış en güzel ve yardımsever gruplardan biri.

Değerli büyüklerim ve uzun yıllarını amatörlüğe gönül vermiş ağabeylerim;

Yeni ve genç amatörler olarak sizleri örnek alarak bu alanda ilerlemek istiyoruz. Daha bunlar ilk adımlarımız. Bizler her şeyi hemen öğrenemeyebilir, veya bazı teknik konuları hemen anlamayabiliriz. Bu yüzden soru sorduğumuzda cevap sizin için çok basit bile olsa, bize biraz daha anlayış gösterin. Bize biraz zaman tanır ve destek olursanız öğrenmek için çabalayabiliriz. Bir şeyleri başardığımızda eminim ki bizim bu sevincimize siz de ortak olacaksınız.

Yazımın sonunda; birçok konuda bana destek çıkan ve yardım eden Volkan ŞAMLI, Nuri ŞENOCAK, Levent ŞAŞMAZEL, Türker BAYRAKTAR ağabeylerime ve amatör teknik grubundaki yorum ve paylaşımları ile bizleri bilgilendiren, düşündürüp sorgulatan herkese teşekkürü bir borç bilirim. İyi ki varsınız!

Beğen  1
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir