Menu

Ön Yükselteçli 7MHz Kısa Dalga Dinleme Anteni

Ön Yükselteçli 7MHz Kısa Dalga Dinleme Anteni. Sevgili Arkadaşlar; bir çok amatör arkadaşımız yaşam alanlarının şehir içinde olması nedeniyle imkan ve yer darlığından dolayı en büyük problemi anten konusunda yaşamaktadır. Hem bu problem çözümüne bir nebze katkı sağlamak, hem de RX-2AH kiti ile birlikte kullanılacak, olabildiğince basit bir çalışma olsun istedik.

Bu çalışmalar ışığında 7 MHz için basit bir dinleme antenini ve bu antende kullanılmak üzere tek FET’ten oluşan bir ön yükselteci (Pre-Amplificator) sizlerle paylaşmak istiyorum. Antenin tel kısmını 10 metreye kadar uzatabilirsiniz ancak yerinizin sınırlı olduğunu düşünerek ben bu anteni 3–4 metrelik bir tel ile denedim ve sonuç bir dipol ya da YAGI kadar olmasa da DX dinleyebilecek kadar iyi.

7 MHz Pre-Amp

Devrenin üzerindeki T2 çıkış trafosunu dürbün nüve ile değiştirebilirsiniz, eğer böyle bir değişikliği yaparsanız; 20 tur yerine 10 ve 4 tur yerine 1 tur sarmanız yeterli olacaktır.

7MHz BF245 Ön Yükselteç (Pre-Amplifikatör)

7MHz BF245 Ön Yükselteç (Pre- Amplifikatör)

Giriş katındaki T1 trafosu ise T50-2 demir nüve ile yapıldı, normal bir bobin ile ya da 10.7 MHz‘lik bir ara frekans (IF) trafosu ile bu parçayı değiştirmek mümkün. Q1 olarak BF245 ya da muadili herhangi bir FET kullanmak mümkün, ben devreyi MPF102 ile denedim.

Devre oldukça az gürültüye sahip ve size en az 5S‘lik bir kazanç verecektir. Devreyi hem RX-2AH ile hem de Kenwood TS-850S ile denedim her ikisinde de aldığım sonuçlar memnuniyet verici idi.

7MHz Dinleme Anteni – 1:9 UNUN ve Pre-Amplificator

7MHz Dinleme Anteni – 1:9 UNUN ve Ön Yükselteç (Pre-Amplificator)

Bu dinleme antenini yapmak için bir de 1:9 UNUN’a ihtiyacınız olacak hazır olarak da satılan bu UNUN’u yine dürbün nüve aracılığı ile ya da ferrit bazlı nuvelerden birini kullanarak yapabilirsiniz.

İnternet’te bu konuda oldukça çok doküman olduğu için burada devre detaylarını ayrıca paylaşmıyorum ancak herhangi bir sorunla karşılaşırsanız lütfen Amatör Teknik Forumu aracılığı bildirin ki size yardımcı olalım. Görüşmek üzere.

Beğen  
Yazar

Amatör Teknik web sayfası yöneticisi ve yazarı. Yazarın sosyal medya hesaplarını aşağıdaki bağlantılardan takip edebilir veya iletişim menüsünden mesaj gönderebilirsiniz. Dilerseniz alt kısımdaki "yorum" bölümünü kullanarak yazara destek olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir