Menu

Band ve Frekanslar

Frekans ve band konusu yazılarımızda ve uygulamalarımızda sıkça kullanılacağı için bu yazımızda konuyu ele alıyoruz. Öncelikle frekansın ve diğer bazı tanımların bilinmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. Frekans veya titreşim sayısı bir olayın birim zaman (tipik olarak 1 saniye) içinde hangi sıklıkla, kaç defa tekrarlandığının ölçümüdür, matematiksel ifadeyle periyodun çarpmaya göre tersidir. Bir dalganın frekansı, dalgaboyuyla ilişkilidir.

Dalganın dalgaboyuyla frekansının çarpımı, o dalganın hızını belirler. Dolayısıyla dalgaboyu bilinen bir dalganın frekansı bu ilişki kullanılarak belirlenebilir.

Aşağıda çeşitli bandlar ve bu bandların band aralıkları ile dalga boyları izlenebilir. Bandların aralıkları genellikle bilindiği için isimlendirmede veya konuşlalarda, yazışmalarda bu band isimleri ile anılırlar.

Biz de bundan sonraki yazılarımızda her defasında VHF şu frekans aralığındadır, VLF şu frekans arasındadır şeklinde kullanmayacak gerekirse bu yazıyı referans göstereceğiz. Zaman içinde sizler de tabloyu kolayca ezberleyebilirsiniz.

Eğer bir radyo amatörü değilseniz ve sadece radyo astronomi ile ilgileniyorsanız VLF ile UHF arasındaki band aralığını bilmeniz yerinde olur. Tablomuz genel hatları ile aşağıdaki şekildedir ve tüm Dünya’da bu şekilde kabul görmüştür.

Bandİngilizce AçılımıTürkçe KarşılığıBand AralığıDalga Boyu
ELFExtremely Low FrequencyEkstra Düşük Frekans3 Hz.-30 Hz100.000 Km – 10.000 Km.
SLFSuperlow FrequencySüper Düşük Frekans30 Hz to 300 Hz10’000 km to 1.000 km
ULFUltralow FrequencyUltra Düşük Frekans300 Hz to 3000 Hz1.000 km to 100 km
VLFVery Low FrequencyÇok Düşük Frekans3 kHz to 30kHz 100 km100 km to 10 km
LFLow FrequencyDüşük Frekans30 kHz to 300 kHz10 km to 1 km
MFMedium FrequencyOrta Frekans300 kHz to 3000 kHz1 km to 100m
HFHigh FrequencyYüksek Frekans3 MHz to 30 MHz100 m to 10 m
VHFVery High FrequencyÇok Yüksek Frekans30 MHz to 300 MHz10 m to 1 m
UHFUltrahigh FrequencyUlkra Yüksek Frekans300 MHz to 3000 MHz1 m to 10 cm
SHFSuperhigh FrequencySüper Yüksek Frekans3 GHz to 30 GHz10 cm to 1 cm
EHFExtremely High FrequencyEkstra Yüksek Frekans30 GHz to 300 GHz1 cm to 1 mm

 

Frekans ve bandlar gerçekten ilginçtirler. Her bandın kendine göre benzersiz davranış karakteristikleri, erişim mesafeleri vardır. Aynı şekilde bu bandlarda yapılan alıcıların veya verici sistemleri de farklılık içermektedir. Örneğin bir VLF alıcısı ile bir S-Band alıcısı arasında bariz farklılık görülebilir. Bir diğer ayırd edici özellik ise dalga boyları ve bu dalga boşlarına uygun anten sistemlerinin uzunluk farklılıklarıdır.

900 MHz. bir cep telefonunda bir cm. lik bir anten kullanıyor iken HF bandında bir antenin boyu 60 metreyi bulabilir. Keza sadece anten uzunluğu değil, tip ve ebat olarak da değişik aralıklarda bulunabilirler.

Kaynak:  Wikipedia

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir