Menu

Frekans Kaynağı: SHGb02+14a

Radyo kaynağı SHGb02+14a, Mart 2003’te SETI@home projesinde keşfedilmiş ve 1 Eylül 2004 tarihli New Scientist´te duyurulmuş bir radyo kaynağı ve Dünya-dışı akıllı varlık araştırması (SETI) adayıdır. Kaynak, hidrojen tarafından soğrulup foton ışıması yayılan bir frekansa oldukça yakın olmasından ötürü Dünya-dışı canlılar tarafından kullanılabileceği düşünülen (1420) MHz frekansı civarında üç kez gözlenmiştir. Bu adayın, ciddi oranda şüphe oluşmasına sebep olan kafa karıştırıcı pek çok özelliği vardır.

Kaynak Balık ve Koç Takımyıldızları arasındaki bir bölgede bulunmaktadır ve bu bölgede (1000) ışık yılı mesafe içinde hiç yıldız gözlenmemiştir. Ayrıca çok zayıf bir sinyaldir. Sinyalin frekansı ansızın bir artış gösterir, bu durum Dünya’nın Güneş etrafında dolanırkenki hızının yaklaşık kırk katı hızla kendi yıldızı etrafında dolanan bir gezegenden gelmiş olabileceği ihtimaliyle örtüşmektedir.

Bu sinyal için ayrıca, olası birçok açıklama mevcuttur. SETI@Home bu sinyalin Dünya-dışı canlılardan olabileceği yönündeki haberleri yalanlamıştır. İnsan yapımı bir veri kalıntısı, kozmik gürültü ya da yalnızca gözlem teknolojisindeki bir arıza bu sinyali ortaya çıkarmış olabilir.

Kaynak:
http://tr.wikipedia.org

Beğen  2
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir