Menu

CANSAT (Can Sized Micro-Satellite) Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nden dünyaya yayılan bu kavram, İngilizce “Can” ve “Satellite” sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Açılımı İngilizce “can sized micro-satellite” CANSAT olarak belirtilmiştir. Türkiye’de ilk olarak İTÜ öğrencileri tarafından tanınan sisteme Model Uydu tanımlaması uygun görülmüştür. Gerek (1) ila (2) km arası irtifalarda görev yapıyor olması, gerek modern uyduların sistemleriyle ve görevleriyle benzerlik göstermesi; Model Uydu adının verilmesinin uygunluğunu göstermektedir.

Elektronik aksam, hazır alınan bir takım sensörler, yer istasyonu ve diğer sistemlerle haberleşme için hazır alınan çevirici, enerji ihtiyacı için pil, otonom harekât kabiliyeti için mikroişlemci ve veri depolaması için hafıza birimlerini içermektedir. Çeşitli hava araçlarıyla yeterli irtifaya çıkarılabilen model uydu, genellikle bir model roket vasıtasıyla yukarı fırlatılmaktadır.

Bu durum da yapının silindirik olmasını gerektirmiştir. Farklı hava araçları için çeşitli yapısal tasarımlar yapılabilmektedir. Çıkabileceği en yüksek irtifaya fırlatılan Model Uydu için farklı iniş sistemleri kullanılabilmektedir. En yaygın şekli paraşütlü sistemlerdir. Ayrıca mekanik olarak da inişi sağlamak mümkündür.

Her uydu sisteminde olduğu gibi model uydu sistemi de bir yer istasyonuna ihtiyaç duyar. Gelişmiş bir yer istasyonu kullanımına ilk basamak olarak da görebileceğimiz sistem bir diz üstü bilgisayar ve kablosuz iletişimi sağlayan bir modülün USB prosedürüyle birbirine bağlanmasından oluşmaktadır. Gelen veriler kullanıcı dostu ara yüz programı aracılığıyla takım tarafından takip edilebilmektedir.

Uçak ve uzay mühendisleri başta olmak üzere, elektrik, elektronik, haberleşme, makine, bilgisayar, kimya mühendisleri gibi birçok mühendislik dalının yer aldığı Model Uydu teknolojisi tamamıyla disiplinler arasıdır.

Model Uydu’ların sahip oldukları alt sistemler incelendiğinde modern uydular ile büyük benzerlikler görülmektedir. Ayrıca ileri mühendislik teknolojisinin de yönlendirmesiyle geleceğin uydu teknolojisinin bu tip uydulara kayabileceğinin de sinyalleri verilmektedir.  Veri algılama, işleme, depolama, veri gönderme-algılama, komut alarak – otonom olarak yönlenme gibi kabiliyetler benzeridir. Model Uydu’lardaki temel fark yere iniş sistemidir. Bunun sebebi ulaştığı irtifayı koruyacak bir sistemden ziyade yere güvenli iniş üzerine tasarlanmış olmasıdır.

Beğen  
Sonraki Yazı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir