Menu

Bennu ve OSIRIS-REx Uzay Aracı

Duvarınızda ücretsiz olarak edinebileceğiniz yeni bir sertifikaya yer açın! Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 2016 yılında fırlatılacak olan OSIRIS-REx uzay aracı ile tahminlere göre 2182 yılında 1800/1 ihtimal dünyaya çarpma riski bulunan 575 metre çapındaki ‘1999 RQ36’ olarak isimlendirilen asteroite insansız uzay aracı yollayacak. Aracın üzerindeki mevcut özel bir sonda ile taş ve toprak örnekleri aldıktan sonra Dünyaya geri dönmesi planlandı.

2016 yılında fırlatılacak olan uzay aracı Ekim 2018 gibi söz konusu asteroit ile karşılaşacak. Uzay aracının 505 gün boyunca asteroitin yüzeyini fotoğraflayacak ve bilahare de robot kollu özel sondası aracılığı ile yüzeye inmeden yaklaşık 60 adet bozulmamış örnek alması planlandı. Görevin başarıyla tamamlanmasının ardından uzay aracı 2023 yılında Dünyaya dönecek.

Asteroidin keşfi de aslında çok uzak bir geçmişte de değil oldukça yeni. 11 Eylül 1999 tarihinde LINEAR çalışmaları kapsamında keşfedildi. Dünya için tehlike arz eden gökcisimleri sıralamasındaki yeri ise ikinci sırada.  Asıl ismi “1999 RQ36” olan ve öğrenciler arasında düzenlenen yarışmayla “Bennu” ismini aldı.

NASA ve tüm insanlık için bu çalışma oldukça önem arz etmekte. Önemi ise Bennu üzerinden alınacak örneklerde  Güneş sistemimizin ilk zamanlarından kalma bir ‘zaman kapsülü’ olarak nitelendirilebilecek olan organik bileşikler aranacak olması. Çalışma bir nevi geçmişe bakıp geleceği görmeye çalışmak şeklinde de özetlenebilir. Toplanacak örnekler NASA Johnson Space Center (JSC) tarafından teslim alınacak.

Maliyet

Lockheed Martin tarafından dizayn edilecek uzay aracının bugünkü rakamlara göre 800 milyon dolara malolacağı öngörülmekte.

Proje NASA (Goddard, JSC, KSC, MSFC, ARC, LaRC, JPL), Lockheed Martin, United Launch Alliance (ULA), Massachusetts Institute of Technology (MIT), Canadian Space Agency, Arizona State University ortak çalışması olmakla birlikte The University of Arizona Lunar and Planetary Laboratory projeyi yönetecek. Projede yer alan çalışanları görmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

NASA, The Planetary Society ile de bir anlaşma imzalayarak web sayfasında yer alan formu dolduran herkesin ismini uzay aracına yerleştirilecek olan bir mikrodenetleyiciye kaydederek uzaya asteroide götürecek. Sertifikanızı temin etmek için aşağıdaki adresteki basit formu doldurmanız gerekmekte. Daha sonra da açılacak küçük pencereden dilerseniz *.Pdf formatında sertifikanızı indirip bastırabilirsiniz.

http://www.planetary.org/get-involved/messages/bennu/

Ek Açıklama

Bennu: Mısır mitolojisinde sözde Güneş Tanrısı Ra’nın ruhuna sahip olduğu söylenen balıkçıla benzeyen bir kuştur. Ayrıca bu mitolojiye göre, Bennu kendini Ra Tapınağı’nın çevresinde olan kutsal bir ağacın alevinden oluşturmuştur. Başka bir anlatıma göre de, Bennu Osiris’in kalbindeki çatlaktan dışarı çıkmıştır. Bennu, papirüslerde; gri, mavi, mor ya da beyaz balıkçıl olarak resmedilmiştir. Bazı kaynaklarda ise küllerinden doğan Zümrüdü Anka (Phoenix) olarak tasfir edilmektedir.

Bennu ismi bize de yabancı değil aslında. Türkiye’de en çok kullanılan isimler sıralamasında 634 olarak yer almakta ve halen 20 binden fazla kişi bu ismi taşımakta.

Osiris: Mısır kültünde, en önemli sözde tanrılardan biridir. Sözde Tanrıça İsis’in hem kocası, hem kardeşi, Horus’un ise babasıdır. Osiris bu dünyanın kural koyucusudur. Aynı zamanda tarımın ve bereketin simgesi olarak ifade edilmiştir.

Referanslar:
http://osiris-rex.lpl.arizona.edu

Beğen  
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir