Gönderen Konu: Ön Yükselteçli 7MHz Kısa Dalga Dinleme Anteni  (Okunma sayısı 2591 defa)

Çevrimdışı TA2AKI

• Yeni Üye
  • *
  • Adı Soyadı: Fatma Nur
Ön Yükselteçli 7MHz Kısa Dalga Dinleme Anteni
« : Haziran 04, 2020, 12:40:52 ÖS »
Merhaba Levent bey nasılsınız,

https://www.amatorteknik.com/on-yukseltecli-kisa-dalga-dinleme-anten-alternatifi/
Bu sayfadaki devrenizi bir simülasyon programında kurup çalıştırmak istedim. Şu anda malum evimizden çıkamıyoruz.  :)
Ekte ekran görüntüsünü ve sorularımı ilettim. Pek tabii ki bire-bir aynı devre değil ancak hiç çalışmaması benim hatam olmalı.
Siz nerede hata yaptığımı görebiliyor musunuz? Teşekkür ederim.

İyi günler dilerim.
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2020, 04:10:03 ÖS Gönderen: TA2AKI »
“Ne kadar bilirsen bil, anlatabildiklerin, karşındakinin anlayabileceği kadardır…” Hz. Mevlana

Çevrimdışı WW2L

• Yönetici
  • Yeni Üye
Ynt: Ön Yükselteçli 7MHz Kısa Dalga Dinleme Anteni
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2020, 06:14:24 ÖS »
Selamlar Fatma Nur hocam,

Sorularinizin cevabi soyle.

1. Anten yerine kullandiginiz sinyal jenaratorunun frekansini 6 ile 8 MHz arasinda degistirmenizi tavsiye ederim giristeki tank devresi 7 MHz e ayarlanmis durumda
2. Giristeki trafonun sag tarafi paralel bagli olan kondansatorlerle rezonansta rezonans frekansi 7.1 MHz. Bu yuzden o devrenin L degerini 4.20 uH olarak ve yanindaki iki kondansatorun toplamini 120 pF olarak degistirin.
3. Cikistaki kondansator cuplaj icin 7 MHz te 100 pF ile 1nF arasinda herhangi bir deger olabilir. Bu degeri semada atlamisim yazida duzeltmemiz gerekecek cok tesekkurler.
4. Cikis noktanizi topraklamissiniz similator icin o noktaya  2K Ohm bir direnc takin ve Osiloscop baglantisini onun cikis kondansatoru ile baglanma noktasindan alin.
5. En sagdaki 100 ohm dirence + 12V baglanilacak.
6. Eger similatorde spectrum analizoru varsa onu cikista tercih edin boylece devrenin frekans seciciliginide gorebilirsiniz.

Çevrimdışı TA2AKI

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Haziran 04, 2020, 09:50:27 ÖS »
Teşekkür ederim Levent bey, dediklerinizi uyguladım ancak program bazı hatalar verdi, bir türlü sizin devrenizi çalıştıramadım. Transformatörlerin default ayarını değiştiremedim, birisi 1:5  diğeri 5:1 kullanılıyor değil mi sizin devrenizde?

Ben  https://www.qsl.net/wa1ion/amp/w7iuv_amp.htm linkindeki devreyi kurabildim. Bu da tek BJT ve tek transformatörlü bir yükseltici. Detaylı bilgi http://www.radiopassioni.it/pdf/amptests.pdf
Giriş işareti olarak 7MHz, 1mV işaret uyguladığımda (anten olmadığından bir AC kaynak kullandım) çıkış 134mV oluyor, faz kayması oluyor biraz.
Simülasyon görüntüsünümesaj ekinde ilettim. Bu devre doğru çalışıyor mu, 7MHz için de bir pre-ampfi olur mu? İşe yarar mı?

İyi günler dilerim.
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2020, 10:40:49 ÖS Gönderen: TA2AKI »
“Ne kadar bilirsen bil, anlatabildiklerin, karşındakinin anlayabileceği kadardır…” Hz. Mevlana

Çevrimdışı WW2L

• Yönetici
  • Yeni Üye
« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2020, 11:18:50 ÖS »
Selamlar Fatma Nur hocam,

Hata veren similator semasini paylasirmisiniz. Birde nasil bir hata verdi?

Çevrimdışı TA2AKI

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Haziran 05, 2020, 11:28:05 ÖÖ »
Levent bey, transformatörleri değiştirdim, bu sefer doğru çalışıyor sanırım, ekran görüntüsünü ilettim.

1mV giriş işareti için voltmetrede 55,9mV çıkış okunuyor, osiloskopta ise time/div ve volt/div ayarları tamamlandıktan sonra şekildeki görüntü oluştu.
Burda da 40-60mV çıkışlar okumak mümkün.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2020, 12:48:10 ÖS Gönderen: TA2AKI »

Çevrimdışı WW2L

• Yönetici
  • Yeni Üye
« Yanıtla #5 : Haziran 05, 2020, 04:01:40 ÖS »
Fatma Nur hocam,

Osiloscopun olcum yaptigi uc topraga bagli cikistaki kondansatorun bir ucu acik kalmali. Birde benim kullandigim giris transformatorunun asil isi filtre olarak calismasi bunu simule ederken nasil etmeniz gerekiyor bilemiyorum.

Çevrimdışı WW2L

• Yönetici
  • Yeni Üye
« Yanıtla #6 : Haziran 05, 2020, 07:59:54 ÖS »
Ben devreyi LTSpice ile basitlestirip simule ettim. 4MHz ile 14 MHz arasindaki cevabi.

Çevrimdışı WW2L

• Yönetici
  • Yeni Üye
« Yanıtla #7 : Haziran 05, 2020, 08:47:06 ÖS »
Sanirim bu daha gercekci bir simulasyon oldu giris sinyalini 1 V Ref RF verdigimde LTSpice cikis kazancini gosteriyor amplifikator anten girisine bagli oldugu icin yuk direncini 100 ohm a indirdim.

Çevrimdışı TA2AKI

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #8 : Haziran 09, 2020, 05:55:57 ÖS »
Teşekkürler Levent bey,

Bu programı inceleyeceğim, ücretsiz kullanılabilecek bir sürümü var mı?
GNU -Octave gibi açık kaynak kodlu ücretsiz bir program mı dedim ama değil sanırım..
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2020, 06:27:43 ÖS Gönderen: TA2AKI »